duminică, 16 octombrie 2011

Victorii pe linie

Sorii Târgșorul Nou - AS Precizia Breaza 0-3 (0-2)

Etapă ușoară pentru elevii lui Cornel Vasilescu și Robert Istrati. Aceștia au dispus de Sorii din Târgșorul Nou, cu 3-0, și se mențin pe prima poziție a clasamentului, cu maximul posibil de puncte, 33.

Meciul a început practic în minutul 2, când, servit excelent de Marius Dumitru, Justin Șovăială a înscris al cincilea gol în tricoul echipei Precizia Breaza, lobându-l pe portarul gazdelor din apropiere. Au urmat alte ocazii pentru brezeni, dar și una mare pentru cei din Târgșor, portarul Herascu făcând însă minuni în poarta brezenilor. Al doilea gol a fost înscris de Bogdan Ionescu, un gol superb, dintr-un șut de la 20 de metri fără preluare, căruia portarul advers nu a mai avut ce să-i facă. Repriza s-a încheiat cu un 2-0 clar, meritat de brezeni.

A doua parte a jocului a fost, de asemenea, dominată de brezeni, care și-au majorat avantajul prin Urdea Valentin, în minutul 59, care a reluat cu capul în plasă o minge respinsă de portar și i-a dedicat golul portarului Dragoș Voinea, accidentat la antrenamentul de sâmbătă seara. Spre final, oaspeții au ratat mai multe ocazii de gol, inclusiv o bară, profitând de eliminarea lui Au
rel Bădărău, dintr-o fază discutabilă. Precizia se menține însă pe primul loc, cu 33 de puncte.

Precizia: Herascu - Cîrstei, Cazan, Soreanu, Bădărău - M. Dumitru, Duricu, Negotei (78 Istrati), Ionescu - V. Urdea (85 Fl. Voinea), Șovăială. Rezervă neutilizată: M. Heroiu.

Arbitri: Ovidiu Oprea - Alexandru Nica (ambii din Ploiești), Carol Gyorgy (Mediaș). Observator: Tudor Negoiță (Ploiești)