vineri, 3 mai 2013

Am spart gheața în deplasare! - Voința Vadu Părului - Precizia Breaza 1-2 (1-2)

Au marcat pentru formația noastră: Bădărău 28, Soreanu 44
Precizia Breaza: Blidaru (cpt.) - Duricu (78 L. Urdea), Goran, Soreanu, Brânzea - Negotei, Fl. Voinea, Cojocaru (71 Gogă), Heroiu - V. Urdea (89 R. Istrati), Bădărău (83 A. Istrati). Rezerve neutilizate: Tomșa. Antrenori: Cornel Vasilescu (principal), Robert Istrati (secund).
Arbitri: Stanciu Robert, Gheorghe Ionuț, Enache Gabriel. Observator: Dincuță Răzvan

Iată, stimați cititori, că am reușit să spargem șirul de înfrângeri consecutive în deplasare și am
obținut primele 3 puncte pe teren străin în acest sezon (ultima victorie pe terenul oaspeților datează din etapa a XII-a a returului sezonului 2011-2012, un 7-2 la Bărcănești, având în vedere că meciul din etapa a XIV-a a aceluiași retur, împotriva echipei Prahova Nedelea, s-a jucat la Breaza dar a fost considerat cu echipa din Nedelea ca gazdă). Aceste 3 puncte sunt 3 puncte muncite, pentru care jucătorii formației noastre au luptat până în ultima secundă, ajutați și de portarul Andrei Blidaru, „Muscă” reușind o evoluție de senzație în acest meci. Prima repriză a început echilibrat, cu ocazii de ambele părți, de partea noastră una din ocazii fiind fructificată de Aurel Bădărău în minutul 28, care i-a luat fața portarului advers și a înscris cu capul. A urmat după numai câteva minute egalarea, după o bâlbâială generală în careul formației noastre. Înainte de pauză a venit și golul de 2-1 pentru formația noastră, Soreanu reușind o lovitură ideală de cap, fără șanse pentru portarul advers. Cea de-a doua parte a jocului l-a „evidențiat” pe arbitrul Robert Stanciu, care a fluierat foarte multe faze „după gură” și, deși a arătat 3 minute de prelungire în finalul partidei, a mai adăugat, fără motiv, alte două. Din punct de vedere al fotbalului, cea mai mare ocazie a formației noastre s-a derulat în minutul 58, când Bădărău nu a înscris cu capul din câțiva metri. A urmat apoi o perioadă de retragere în apărare a echipei noastre, care a culminat cu ocazii mari pentru gazde și un penalty în minutul 78, pe care portarul Blidaru l-a apărat, însă, cu sânge rece, urmând ca peste alte trei minute să scoată de la vinclu o lovitură liberă de la 25 de metri. Este o victorie obținută cu greu dar meritată de jucătorii noștri, care merită felicitări pentru efortul depus.