duminică, 9 iunie 2013

Precizia Breaza - Chimia Brazi 3-2

Au marcat: Duricu 39, Boroș 69, R. Istrati 81 / I. Gheorghe 14, Goran (autogol) 56
Precizia Breaza: Tomșa - Heroiu (32 Boroș), Soreanu (cpt.), Goran, Brânzea - Duricu, Cazan, Cojocaru (83 Negotei), Fl. Voinea (70 R. Istrati) - Urdea, A. Istrati (46 Gogă). Rezerve neutilizate: Ș. Olteanu, A. Dumitru. Antrenori: Cornel Vasilescu (principal), Robert Istrati (secund).
Chimia Brazi: C. Sandu - Lepădatu, I. Radu (19 Ioniță), Predescu, Irimescu - Dedu (75 Răducu), Alangescu (83 Savu), Tudorache (cpt.), I. Gheorghe - Burcea, M. Olteanu. Rezerve neutilizate: -. Antrenori: Nicolae Nuță (principal), Iordan Blebea (secund)
Cartonașe galbene: - / I. Radu 5, I. Gheorghe 74, Răducu 84
Arbitri: Alin Gheorghe - Mihai Pandelea (Ploiești), Ionuț David (Podenii Noi). Observator: Ion Vasiloiu (Câmpina)

Ultimul meci al formației noastre în acest sezon a fost o victorie, mult mai greu obținută
decât se anticipa, în fața unei formații alcătuită din jucători tineri, cu veteranul Irimescu, la 37 de ani, singurul care strică media lotului! Deși echipa noastră a început mai bine și a avut inițiativa în joc, ne-am văzut conduși din minutul 14 când I. Gheorghe a dus la bun sfârșit o fază de atac printr-un șut la colțul lung din 9 metri. Au urmat valuri de ocazii la poarta oaspeților de astăzi, neconcretizate, până în minutul 39, când Duricu a speculat o gravă greșeală a unui fundaș advers, a preluat mingea și l-a învins pe Sandu. Echipa noastră putea avea chiar 2-1 la pauză dar Fl. Voinea în două rânduri nu a putut să înscrie. A doua repriză a început la fel de bine pentru formația noastră, dar din nou lipsa de concretizare a făcut ca în loc de 2-1 să se facă 1-2 pe tabelă, Goran marcându-și în propria poartă după o neînțelegere cu Tomșa. Din acest moment, jucătorii și-au dat seama că trebuie să muncească cu adevărat ca să obțină cele trei puncte. În minutul 69, Boroș a marcat pentru 2-2 cu o execuție surprinzătoare. La câteva faze după gol, chimiștii au avut șansa să înscrie pentru 3-2, dar Tomșa a parat, iar din contraatacul ce a urmat, R. Istrati a ratat ocazia meciului, șutând în Sandu din 6 metri. Până la urmă, tot antrenorul secund-jucător a adus victoria formației noastre, cu o execuție din 13 metri fără speranțe pentru Sandu. Această victorie a încununat un sezon frumos, primul al nostru din Liga A Prahova, și vă așteptăm ca, și din toamnă, să reveniți în tribunele arenei Parc pentru a ne susține din nou în această ligă.