Victorie lejeră, dar muncită

Prahovița Măgureni - Precizia Breaza 0-5 (0-2)

Au marcat: Șovăială 13, 53, Urdea 50, 78, Soreanu 34.
Precizia: Herăscu - Cîrstei, Cazan (Boroș 70), Soreanu, Brînzea (cpt.) - Gogă (Ionescu 48), M. Dumitru, Cojocaru, Bădărău - Urdea (A. Dumitru 82), Șovăială (Bucur 76). Rezerve neutilizate: D. Voinea - Fl. Voinea, F. Vasile. Antrenori: Cornel Vasilescu, Robert Istrati.

De la începutul meciului, totul a părut că este la discreția brezenilor, în ciuda vântului și a frigului pătrunzător. Gazdele au încercat poarta lui Herăscu (7, 10) dar acesta s-a opus excelent de fiecare dată. Șovăială a deschis scorul în minutul 13 finalizând o simplă formalitate, trimițând cu latul în poartă. Au urmat apoi alte șanse bune de gol, irosite. În minutul 26, Soreanu a profitat de ieșirea greșită a portarului echipei-gazdă și a înscris cu capul din apropiere. Până la pauză, tabela nu s-a mai modificat. Imediat după ieșirea de la cabine, jucătorii brezeni au obținut o lovitură de pedeapsă, transformată cu succes de Urdea, care a marcat primul său gol în acest retur. Peste numai 3 minute, Șovăială a înscris un gol superb, primind de la Urdea și șutând de la 18 metri fără speranțe pentru portarul advers. Spre final, același Urdea a închis tabela, trimițând un șut cu efect de la 12 metri.

Partida a fost condusă de o brigadă de arbitri care l-a avut la centru pe Alin Gheorghe, ajutat la cele două tușe de Louis Oprescu și Gabriel Enache (toți din Ploiești). Aceștia nu au avut probleme mari pe parcursul meciului, reușind să își impună ușor deciziile. Observatorul delegat de AJF a fost Constantin Constantinescu (Ploiești).

Este o victorie mulțumitoare care ne ajută să ne formăm un moral bun înaintea meciului cu ocupanta locului 4, CS Brazi Negoiești, de care în tur am dispus cu scorul de 4-1.